Pastörizasyon Hakkında

Pastörizasyon hakkında bilgi vermeden önce belirtmek isteriz ki, ürünlerimizin hiçbirine pastörizasyon yada ısıl işlem UYGULANMAZ!

Pastörizasyon;

Gıda maddelerini, içindeki mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla uygulanan ısıtma yöntemidir. Özellikle süt, meyve suları, bira ve şarap gibi içeceklerde sıklıkla uygulanır. Isıtma işleminin derecesi ve süresi ürünün özelliğine göre farklılık gösterir.

Gelelim bu işlemin yararlarına ve zararlarına;

Pastörizasyonun temel prensibi, gıda maddesinin içinde mevcut olabilecek yada üreyebilecek zararlı organizmaları öldürmek olduğunu belirtmiştik. Ayrıca uzun raf ömrü sağlaması da bu bakterilerin ölmesi neticesinde gerçekleşir. Bu yüzden büyük çaplı endüstriyel üretimlerde yaygın olarak kullanılır ve desteklenir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmesi yüksek patojen riski taşıdığı için tavsiye edilir.

Bugüne kadar pek de bahsedilmeyen zararı ise şöyledir; ısıl işlemin uygulanması ile birlikte mevcut enzimlerin, minerallerin ve vitaminlerin yapısının değişmesine ve neticesinde faydasız hale gelmesine sebebiyet verir. Ürünün içindeki bu faydalı mineral ve vitaminler tamamen yok olmasa da, ciddi bir kayba uğrar. Meyvelerin içerisinde bol miktarda bulunan C Vitamini ise, ki bu bizim meyve suyu tüketmemizin temel nedenlerinden biridir, ısıya ve oksidiyona çok duyarlıdır. Bu yüzden ısıl işlem görmüş bir meyve suyundan hiçbir zaman tam anlamıyla faydalanmazsınız. Kaldı ki, ısıl işlem uygulaması özellikle meyve sularında çok büyük oranda lezzet kaybına sebebiyet verir. Evde sıktığınız portakal suyu ile marketten aldığınız %100 portakal suyu yazan ambalajlı ürünlerin tatlarında ki fark bundan kaynaklanır.

Biz, hem hijyen koşullarına azami miktarda özen gösterirken, hem de ürünlerden ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri en doğal haliyle alabilmeniz için ısıl işlem uygulamıyoruz. Onun yerine, şoklayarak donduruyor ve size ulaşana kadar enzimlerin uyumalarını sağlıyoruz.