Soğuk Sıkım Tekniği

Soğuk Sıkım Tekniği adından da anlaşılacağı gibi meyvelerin suyu çıkartılırken ısıl işlem uygulamadan yapılan sıkma tekniğidir. Meyve suyu sıkılırken ‘Isıl işlemde mi uygulanıyor?’ diye sorduğunuzu duyabiliyoruz. Söyleyelim, evet! Peki nasıl?

Günümüz de endüstriyel olarak sıkılan meyve sularının birçoğu santrifüj sistemi ile yapılmaktadır. Bu teknolojide çok yüksek devirlerde dönmekte olan metal bıçaklar kullanılır. Tıpkı evlerde de kullanılan katı meyve sıkacakların da olduğu gibi. Peki ısı nerede oluşuyor?

Isı, çok yüksek devirlerde dönmekte olan bıçakların ısınması ile ortaya çıkmaktadır. Çok yüksek derecelere ulaşmasa da, burada oluşan ısı ve metal bıçaklar ciddi oranda meyvelerin içinde bulunan enzimlerin yapısını değiştirebilir. Oksidiyonu hızlandırır. Bu da meyve sularının olağandan daha kısa bir sürede bozulmalarına sebebiyet verir. Düşünsenize, hem vitamin ve mineral değerlerini kaybetmesine yol açan hem de daha çabuk bozulmasına sebep olan bir yöntem! Peki, madem böyle, neden büyük firmalar bu yöntemi hala tercih ediyor? Onu da anlatalım;

Günümüz de marketlerde bulunan ürünlerin tamamına yakını ya konsantreden yapılmaktadır yada pastörize edilmiştir. Her iki ihtimalde de ürünlere yüksek ısıl işlem uygulanmaktadır. Bu nedenle, bıçaklardan meydana gelen ısının bir anlamı yoktur. Ürün zaten çok daha yüksek sıcaklıklara maruz kalacak, içindeki enzimlerinin yapısı çok daha fazla bozulmaya başlayacaktır. Haliyle sizin bedeninizin kullanımına sunulan vitamin ve mineraller olağandan çok daha düşük bir seviyede olacaktır. Kimin umurunda? Kararı siz verin. Bu sebepten büyük ancak son derece ticari zihniyet ile yönetilen firmalar, sağlık ve doğallıktan öte ucuz hammadde, ucuz üretim maliyetleri ve karlılık üzerine modelleme yaparlar. Santrifüj yöntemi ile sıkılan meyve suları daha az işçilik gerektirir ve daha hızlı üretime imkan verir. Tam da büyük firmaların istediği gibi!!!

Biz Farillia ekibi, bu üretim tekniğine ve gidişe biraz aykırı olarak daha sağlıklı, ki bu konu da ciddiyiz, daha doğal ve lezzetli ürünler sunmak adına yalnızca ve yalnızca soğuk sıkım tekniğini kullanıyoruz. Çünkü siz, sağlığınız, gelecek nesiller bizim umurumuzda!